Shkenca

Mire se erdhet
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Origjina e fjales Kosovë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Egzonho
Admin
avatar

Numri i postimeve : 46
Join date : 19/02/2009
Age : 25

MesazhTitulli: Origjina e fjales Kosovë   Sat Feb 21, 2009 1:55 pm

Fjala "Kosovë" rrjedh nga fjala shqipe me të cilen përkufizohet një pjesë e tokave ilire që gjendeshin nën provicen romake Dardania.

Përndryshe kjo ishte një temë serioze e viteve 1985 - 1987 në mes të intelektualve shqiptar dhe serb që kryesisht nxitej nga motivet politike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://shkenca.albanianforum.net
 
Origjina e fjales Kosovë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shkenca :: Çështja kombëtare :: Çështja kombëtare-
Kërce tek: