Shkenca

Mire se erdhet
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 ENERGJIA PUNA FUQIA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Egzonho
Admin
avatar

Numri i postimeve : 46
Join date : 19/02/2009
Age : 25

MesazhTitulli: ENERGJIA PUNA FUQIA   Sat Feb 21, 2009 1:50 pm

Kemi energji Ep dhe Ek. Ep+Ek=Em Kur zvogelohet Ep ose Ek, Em nuk ndryshon sepse rritet tjetra. Ep=mgh Ek=mv² / 2. ligji i momentit te forces: F1*d1=F2*d2Ne rrotullen e fiksuar G=F, kurse ne rrotullen e lire F= ½G . Ne rrafshin e pjerret F/G=h/l dhe Ad= G*h dhe Ah=F*l. Ah=Ad eshte vetem ne rrotull dhe ne rrafshin e pjerret. Ne makineri te tjera Ah=Ad+QLIGJI I RUAJTJES DHE I SHNDERRIMIT TE ENERGJISE.Cdo mekanizem apo kombinim makanizmash, qe sherbejne per te realizuar nje shnderrim energjie quhen makina. Makinat ndahen ne dy grupe: motore dhe gjeneratore.Per motoret: energjia fillestare →energji mekanikePer gjeneratoret: energjia fillestare → energji elektrike.Eh=Ed+Q R=Ed/Eh Motoret me djegie te brendshme kane 4 kohe(thithja, ngjeshja, koha e punes, dalja). R=Ad/mq.Motoret reaktive jane 2 lloje:turboreaktive qe per te djegur lende e djegshme perdorin oksigjenin e atmosferes dhe reaktive qe kane vete oksigjen. Ne gjeneratoret R=Uit/mq
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://shkenca.albanianforum.net
 
ENERGJIA PUNA FUQIA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shkenca :: Te mësojmë me shume :: Fizikë & Kimi-
Kërce tek: