Shkenca

Mire se erdhet
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Rregullat e Forumit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Egzonho
Admin
avatar

Numri i postimeve : 46
Join date : 19/02/2009
Age : 25

MesazhTitulli: Rregullat e Forumit   Fri Feb 20, 2009 12:17 am

Shkenca.TK,është një forum publik në të njëjtën kohë asnjanës në besim fetar apo politik, ku njeh dhe respekton lirinë e fjalës dhe të mendimit, përjashto ofendimet vulgare dhe raciste. Si gjuhë zyrtare njihet vetëm gjuha shqipe, me përjashtim të disa nenforumeve ku mund te flitet dhe gjuhë të huaj.Rigjistrimi është falas,çdo anëtar i regjistruar duhet ti përmbahet rregullave me poshtë në mënyrë qe në forum te krijohet një atmosfere e këndshme për të gjithë pjesëmarrësit.

► Nuk duhet të bëni dallime fetare sepse ç'do anëtarë duhet të tregohet jashtëzakonisht i ndjeshëm në mendimet apo paragjykimet që ai mund të ketë për një fe apo komunitet të caktuar.I lini mënjanë paragjykimet krahinore .Çdo anëtarë i forumit është i lirë që të ketë bindjet e veta politike, ashtu si çdo anëtar i forumit duhet të respektojë bindjet e shqiptarëve të tjerë, pavarësisht se mund të jenë në kundërshtim me të tyret

► Fakti që ju merrni pjesë në këtë forum duhet të shërbejë si një aprovim indirekt i mendimit të të tjerëve. Kjo do të thotë se ju keni vendosur që të merrni pjesë në forum në mënyrë që të shprehni mendimin tuaj dhe të lexoni edhe respektoni edhe mendimet që mund të jenë në kundërshtim me të tuat. Nuk mund te shani edhe te ofendoni anëtaret te tjerë, sepse një sjellje e mire ju fisnikëron, gjithashtu fitoni respektin e anëtareve të tjerë.

► Në forum hyjnë anëtarë të moshave të ndryshme, nga krahina të ndryshme, me besime fetare të ndryshme, me nivel arsimor të ndryshëm, me tradita të ndryshme, me botëkuptime të ndryshme, me eksperienca jetë të ndryshme, me interesa dhe hobe të ndryshme. Fakti që të gjithë marrin pjesë në forum tregon që të gjithë janë shqiptare. Pavarësisht nga dallimet dhe diversiteti në mendim dhe botëkuptim, asnjëherë nuk duhet të cenoni integritetin e anëtarëve të forumit sepse nuk jeni duke diskutuar me një ekran por me shume shqiptarë nga mbarë bota. Respekti mbi njëri-tjetrin duhet ta mbani parasysh çdo minutë që shpenzoni në forum në këtë mënyrë çdo gjë do të ece më mire dhe bukur!

► Para se të hapni një temë sigurohuni qe ajo temë te mos ekzistoje(për t'u siguruar që nuk ekziston përdorni butonin Kërko. Nuk mund të hapni një temë që nuk i përket atit nenforumi, gjithashtu tema e hapur mos të jetë temë që ofendon një person, ose një grup personash.

►Për t’ju përgjigjur Temës përkatëse ju duhet
te klikoni mbi butonin PERGJIGJU,dhe para se te Përgjigjeni ne Teme është mire
te klikoni butonin “Preview” për te shikuar një here se si do te doket Përgjigja.

► Mos i ktheni temat në Chit-Chat,mos u pergjigju ne Teme veq me FLM,THNX,etj veq per me ba postime me shume por te përgjigjeni për atë që kërkon tema,ose edhe te beni ndonje Pyetje rreth Temes.Tema që keni hapur nuk është prone e juaja,ajo do te moderohet nga stafi në çdo shkelje të rregullores.

► Është e ndaluar të bëhen reklama të ndryshme. Tema të hapura vetëm për këtë motiv do të fshihen menjëherë nga moderatorët. Është e lejueshme të reklamoni faqet tuaja në nënforumin përkatës “Reklamo Ueb-faqen tuaj” Faqa nuk duhet të ketë material pornografik, warez, dhe programe për hackime.

► Firma nuk duhet të jetë më e gjatë sesa 3 rreshta dhe me karakter më të madh se 4.

► Pseudonimi përkatës që përdoret në forum nuk duhet të përmbajë fjalë banale ne gjuhën shqipe, ose ne gjuhë të huaj! Kjo pikë vlen edhe për postimet e anëtarëve të forumit, si edhe firma e anëtarit. Nëse një gabim i tillë ndodh, atëherë anëtari do të kontaktohet personalisht nga stafi për kthimin e firmës apo pseudonimit në një te arsyeshëm.

► Rregulla mbi Ikonën Personale ose Avatarin:Avatarët janë imazhet që shfaqen poshtë emrit të anëtarit. Përmasat e të cilit duhet të jene ato standard psh. 150x200 maksimumi. Ndalohet përdorimi i avatarve me përmasa më të mëdha për të shmangur deformimin e përmasave të forumit.

► Çdo postim që cilësohet jashtë teme, do të ndryshohet nga Moderatorët. Kjo ndodh për shkak te dëshirës se ruajtjes se një temë të qartë që nga fillimi e deri në fund.

► Ne forum ndalohet postimi i programeve qe kan te bejn me hack, crack apo edhe mesimeve keqberse . Gjithashtu gjdo lloj programi qe mund te bej keq tek antaret apo tek te tjeret eshte e ndalueshme rreptesisht . N.Q.S nuk rrespektohet kjo pike e rregullores temat do te fshihen ose levizen tek shporta pa paralajmrim .

-Të gjithë ata që nuk i përmbahen rregullores se mësipërme do të ndëshkohen në këtë mënyrë:

Fyerje ndaj anëtarëve:Paraperjashtim nga Forumi
Dalje jashtë teme (pas sinjalizimit ke afat 1 ore të ndreqësh gabimin dmth të vazhdosh të postosh sipas rregullave nëse brenda 1 ore vazhdon përsëri të kalosh në jashtë teme: Paraperjashtim nga Forumi
Mund te ketë edhe Përjashtime te menjëhershme,ky ndëshkim varet nga sjelljet tuaja.
Për secilën nga këto ndëshkime do të sinjalizoheni më një mesazh privat duke ju shpjeguar arsyen pse e morët ndëshkimin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://shkenca.albanianforum.net
 
Rregullat e Forumit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shkenca :: Info & Lajmerime :: Info nga Stafi-
Kërce tek: